Třetí článek: Pracovní doba posádky

Pokud zvažujete kariéru na zaoceánských lodích, připravte se na jedno velké dobrodružství. Ale jak to už bývá, každé dobrodružství má své výzvy. A jednou z těch hlavních je pracovní doba. Tak pojďme se na to podívat blíže, s humorem a upřímností, jakou si to zaslouží. Pro někoho z vás, tohle může být právě tím milníkem zda tohle je práce pro vás.

Když se vydáte na loď, stanete se součástí jednoho z těchto tří hlavních týmů: Důstojníci, Staff a Crew. O tom jsem detailně mluvila ve svém eBooku Kariéra na moři. A ano, je to přesně tak, jak si myslíte – čím níž jste na této hierarchii (crew), tím delší a náročnější jsou vaše směny. Vaše smlouva bude zřejmě trvat 6-10 měsíců bez víkendů a dnů volna. Je to jako maraton, ale bez běžeckých bot!

Vaše pracovní doba bude oficiálně 70 hodin týdně, což znamená asi 10 hodin denně. Ale připravte se na to, že někdy budete muset máknout i víc. Ale nebojte, za přesčasy dostanete zaplaceno. Problém je, že někteří se na pevninu podívají jen zřídka, protože pracují dlouhé hodiny a svůj volný čas využívají hlavně na jídlo a spánek. Představte si to jako nekonečný den v posilovně, kde místo cvičení nosíte tácy s jídlem nebo měníte ložní prádlo nebo leštíte zábradlí a myjete záchody.

Po prvím příjezdu na loď vás čeká seznam věcí, které musíte zvládnout: od zaučení na vaši pozici až po různé bezpečnostní školení, jako je sea survival certificate,first aid, crowd a crisis management, safety and security nebo environmental training. První dva měsíce budou plné chaosu – najít cestu z kajuty do jídelny, práce nebo školící místnosti bude malý zázrak. Ale zdůrazňuji, všechny tyto školení absolvujete jen jednou s prvním nástupem na loď. Příště už to bude jen rychlý refresh a u nějakých certifikátu bude refresh jednou za rok nebo dva. Ale když spojíte dohromady povinná školení pro posádku plus vaší už tak dlouhou pracovní dobu tak, pokud vydržíte první kontrakt, tak už se vrátit pravděpodobně nebudete chtít, jelikož si budete připadat jako když jste právě utekli z otroctví.

Zatímco někteří pracují 10+ hodin denně a horko těžko hledají čas se jít alespoň najíst, jiní mají směny rozdělené třeba na 8:00–12:00 a 16:00–20:00 (například u ranní služby). To znamená, že můžete mít čas na průzkum přístavu. Pokud se toužíte zúčastnit nějaké excurse a váš nadřízený je pohodář, tak vám vyhoví a jednoduše se do práce vrátíte, jak budete zpět na lodi. Flexibilita je klíčem k přežití! Samožřejmě po zaučení, můžete napřiklad zažádat o noční směnu (pokud ve vaší pozici je noční směna) a pak máte celý den na prozkoumávání přístavů.

Práce v butiku, obchodě nebo galerii může být snazší. Tyto obchody musí být zavřené, když je loď v přístavu, což znamená volno pro vás! Výjimkou je spa a foto tým. Fotografeři (je to vůbec slovo😊) třeba musí fotit pasažéry v terminálu nebo na výletech, ale foto galerie musí být zavřená. Celé spa je vedené jako služba ne obchod a v přístavu mají otevřeno. Že jim tam moc lidí nezavíta je zase na jiný článek.

Pokud se dostanete do týmu Shore Excursions, budete organizovat výlety pro pasažéry. A nejlepší na tom je, že vás budou platit za to, abyste se těchto výletů účastnili, abyste je mohli doporučit a odpovědět na otázky pasažérů. Tento job je ale hodně žádaný, takže je lepší šance se tam dostat, pokud už na lodi pracujete.

První kontrakt je jako zkouška ohněm. Jste daleko od rodiny a přátel, cítíte se jako v bludišti a neustále hledáte východ nebo vchod. Do toho všeho musíte absolvovat školení a mezi tím odpracovat své hodiny. A pokud máte za nadřízeného nějakého buldoka, který vám bude neustále stát za zády a štěkat, je jen otázkou času, kdy to vzdáte. ALE! Časem si najdete přátele (a dost často i s benefity😊), zjistíte, co můžete a co ne, všechna školení máte za sebou a svět je hned růžovější.

V Čechách i na Slovensku existují agentury, které vám zprostředkují práci na lodích, ale vždy se jedná o ty samé pozici v housekeeping, restauraci, baru nebo nějaké pomocné síly. Proč? Protože to jsou největší odvětví na lodi a tudíž rotace posádky je velká. Tím vám zaručí, že vás na loď dostanou skoro hned. Co je s tím vše spojené, jste se dočetli výše. A záleží jen na vás, zda chcete rychle dostat jakoukoliv práci a odjet a nebo zda chcete už od začátku dělat něco co vás baví a za slušnější peníze a ne almužnu. Pokud je vám to jedno a budete chtít hlavně odjet, tak dobrá zpráva je, že hlavní je přežít ten první kontrakt a získat všechny potřebné certifikáty které každý člen posádky musí mít a hned se vám otevřou nové obzory a jste lukrativnější žadatel o práci.

Tak co, jste připraveni na výzvu? Práce na zaoceánských lodích je náročná, ale je to také jedinečná příležitost, jak vidět svět a zažít něco nezapomenutelného. Pokud se nebojíte tvrdé práce a máte chuť na dobrodružství, nalodit se může být to pravé pro vás! 🚢🌏

Jsem holka s Námořnickou knížkou s 19ti letou praxí na zaoceánských lodích a pomáhám lidem kteří jsou na stejné vlně jako já, se srdcem dobrodruha a touhou cestovat, vyměnit 4 zdi kanceláře za celý svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.